Regularne czyszczenie laptopa to podstawa

Laptop to urządzenie, które używamy na co dzień do różnych celów. Służy nam do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, przeglądania internetu, robienia zakupów w sieci czy oddawania się relaksowi w postaci grania w gry. Pośród wspomnianych czynności powinniśmy pamiętać o tym, że komputer, jak każdy inny sprzęt, wymaga regularnej pielęgnacji. Prawidłowa kosmetyka pozwoli uniknąć niechcianych awarii i spadków wydajności. W związku z tym czyszczenie laptopa to element, który na stałe powinien zagościć w naszym słowniku. Podpowiemy, jak prawidłowo tego dokonać.

Skąd biorą się zabrudzenia w laptopie?

Na wstępie, zastanówmy się, skąd biorą się zabrudzenia w laptopie? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Podczas, gdy nasz sprzęt jest uruchomiony, pod jego obudową pracuje mnóstwo podzespołów, które przyciągają kurz. Możemy do nich zaliczyć m.in. procesor, dysk twardy czy kartę graficzną. Pośród tego obecne są też wiatraki, które mają za zadanie obniżać temperaturę wewnątrz laptopa. Kręcąc się, zbierają na swoich łopatkach wszelkie zabrudzenia znajdujące się wewnątrz obudowy.

Dodatkowo, komputery przenośne posiadają również otwory wentylacyjne, które są doskonałym miejscem na przedostawanie się kurzu z otoczenia. Ten z kolei osiada na wspomnianych elementach, z biegiem czasu tworząc coraz grubszą warstwę. Sytuacja staje się nieciekawa, gdy nasze wentylatory, ze względu na zabrudzenia, nie są w stanie w odpowiedni sposób spełniać swojej funkcji. To przyczynia się do wielu negatywnych konsekwencji, o których poniżej.

Dlaczego warto dbać o higienę laptopa?

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, aby wyczyścić laptop od wewnątrz? Wiele osób pomija ten wątek, a często jest nawet nieświadomych o takiej konieczności. To spore przeoczenie, które może być kosztowne. Zabrudzone wentylatory i inne podzespoły wchodzące w skład chłodzenia, mogą powodować wiele negatywnych konsekwencji. Brak odpowiedniej wydajności wiatraków przyczynia się przede wszystkim do wzrostu temperatury wewnątrz laptopa. To z kolei przekłada się na skróconą żywotność sprzętu oraz możliwość powstania nieprzewidzianych awarii. To właśnie dlatego czyszczenie chłodzenia jest jednym z niezbędnych elementów użytkowania laptopa. Można tutaj odnieść się do pewnej analogii związanej z samochodami, gdzie do zwiększonej żywotności silnika przyczynia się prawidłowa eksploatacja oraz regularna wymiana oleju. Tak samo jest z laptopami.

Skąd wiemy, że nadeszła pora na czyszczenie laptopa? 

Co do zasady, temperatura wewnątrz laptopa powinna oscylować w granicach 35 stopni Celsjusza. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej reguły. Przykładem są nieco bardziej zabudowane komputery, wyposażone w wydajny sprzęt generujący więcej ciepła. Niemniej jednak, kiedy robi się zbyt gorąco, jest to podpowiedź, że należy zareagować. A skąd wiemy, że to właśnie czas na czyszczenie? 

Nadrzędnym elementem, nie pozwalającym dopuścić do spadków wydajności jest wykonywanie regularnej kosmetyki laptopa. Zakłada się, że podczas standardowego korzystania powinno ją przeprowadzać raz do roku. Poza tym możemy skorzystać z programów, które pobierają dane z czujników i informują nas o obecnej temperaturze podzespołów. Jest to dobra alternatywa do zapobiegania sytuacjom, w których nasz laptop się przegrzeje.

Inne sygnały mówiące, że czyszczenie laptopa okaże się niezbędne to m.in. wolna praca, brak lub opóźniona reakcja kursora myszy, nagłe, samoistne wyłączenie się urządzenia czy komunikaty o błędach sugerujące zbyt wysoką temperaturę. Poza tym, warto zwrócić uwagę na hałasujący wentylator. Zbyt wysoka głośność w stanie spoczynku nie zwiastuje niczego dobrego. Wręcz przeciwnie. Głośny wentylator to znak, że urządzenie pracuje na maksymalnych obrotach, próbując się schłodzić. Takie działanie może być spowodowane nagromadzeniem się kurzu lub zatkaniem otworów wentylacyjnych. Sytuacja ma miejsce niezwykle często w momencie, gdy korzystamy z laptopa na kolanach czy w łóżku, gdzie podatność na przedostawanie się kurzu jest zdecydowanie wyższa.

Jak dbać o odpowiedni poziom czystości wewnątrz urządzenia?

Prawidłowa kosmetyka naszego sprzętu powinna opierać się o regularne czyszczenie chłodzenia. Na wstępie warto sprawdzić, czy otwory wentylacyjne są drożne i nie zalega w nich nadmiar kurzu. To pierwsza rzecz, mogąca przyczynić się do spadku wydajności. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że to, co widzimy na zewnątrz, nie zawsze jest dobrym przewodnikiem po ocenie stanu czystości. W związku z tym, w dalszych krokach konieczne jest przyjrzenie się poszczególnym podzespołom od wewnątrz. W tym celu należy wyłączyć sprzęt i odpiąć go od źródeł zasilania, a następnie zdemontować jego obudowę, odkręcając odpowiednie śruby.

Mając już widok na poszczególne komponenty wewnętrzne, można przystąpić do dalszych prac. Prawidłowe czyszczenie laptopa powinno doprowadzić do pozbycia się kurzu ze wszystkich podzespołów. Możemy użyć do tego sprężonego powietrza, jednak wykonujmy tę czynność z dużą dawką ostrożności. Elementy, takie jak wentylator, są niezwykle delikatne, w związku z czym nietrudno o ich uszkodzenie. Do miejsc o trudnym dostępie możemy użyć np. pędzelka. Co więcej, w przypadku sporej ilości brudu, konieczne może okazać się zdemontowanie wentylatora. 

Mając rozkręconą obudowę i oddając się czynnościom porządkowym, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej, niezwykle istotnej czynności. Wiemy już, że wolna praca laptopa może wynikać z zabrudzeń podzespołów, które przyczyniają się do wzrostu temperatury, a w konsekwencji do spadku wydajności. Pośród tego niezwykle ważna jest wymiana pasty termoprzewodzącej. To produkt, który charakteryzuje się dużym przewodnictwem cieplnym. Jest stosowany w miejscach silnie nagrzewających się, takich jak procesor. Chcąc zadbać o odpowiednią wydajność sprzętu, starajmy się o jej regularną wymianę. Stara pasta termoprzewodząca nie spełnia swoich funkcji i powoduje nadmierne nagrzewanie się procesora, co skutkuje skróconą żywotnością tego podzespołu i spadkami wydajności.

Pomimo, że wspomniane czynności są możliwe do wykonania samodzielnie, to rzeczywistość pokazuje, że takie zadania lepiej zlecać specjalistom z doświadczeniem. Pominięcie pewnych etapów lub nieumiejętne obchodzenie się z podzespołami może doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych komponentów. To w konsekwencji będzie skutkowało kolejnymi wydatkami. Ponadto, nie każdy z nas ma czas i odpowiednie narzędzia, które pomogą w czyszczeniu laptopa. Przykładowo, brak odpięcia baterii podczas odkręcania chłodzenia w połączeniu z nieprawidłowym użyciem śrubokręta może skutkować zwarciem na płycie głównej. Wymiana pasty termoprzewodzącej wymaga z kolei zastosowania odpowiedniej techniki nakładania. Osoby na co dzień niezwiązane z takimi zagadnieniami mogą mieć z tym problem. To właśnie dlatego zawsze warto skorzystać z dedykowanych usług, dzięki czemu będziemy mieli pewność rzetelnego wykonania zlecenia.

Zabrudzenie elementów chłodzenia, a inne podzespoły

Wolna praca laptopa to tylko jeden z czynników, który może sugerować zabrudzenie. Poza tym, warto mieć na uwadze aspekty, które na przestrzeni czasu mogą okazać się o wiele bardziej kosztowne. Wzrost temperatury wewnątrz urządzenia sprawia, że wszystkie podzespoły nagrzewają się do wartości, które podczas normalnego użytkowania nie powinny mieć miejsca. To z kolei skraca ich żywotność, a czasami może być nawet bezpośrednią przyczyną uszkodzenia. 

Wiele podzespołów, takich jak karta graficzna czy procesor, jest przystosowanych do pracy w wysokich temperaturach. W skrajnych przypadkach wartości przekraczają niekiedy nawet 97 stopni Celsjusza. Nie oznacza to, że urządzenie powinno osiągać tak wysokie temperatury w stanie spoczynku czy podczas przeglądania internetu. Zabrudzone chłodzenie czy stara pasta termoprzewodząca mogą być jednak prowodyrem wspomnianych sytuacji.

W większości przypadków koszt czyszczenia chłodzenia to ok 180 zł . Odstępstwem od tego mogą być laptopy gamingowe oraz MacBooki ,w których jest większe ryzyko z powodu na wartość tych sprzętów.