Nasze zaplecze serwisowe

Każdy skuteczny serwis komputerów, laptopów, monitorów i drukarek bazuje przede wszystkim na umiejętnościach swoich serwisantów. Jednak nawet najlepszy specjalista bez odpowiednich narzędzi nie będzie w stanie naprawić większości przypadków serwisowych.

W tym artykule opiszemy zaplecze serwisowe, z którego korzystamy, aby być skuteczni w naprawach laptopów, komputerów i urządzeń peryferyjnych.

Miernik – multimetr

Do szybkiego zdiagnozowania uszkodzeń na płycie głównej niezbędnym urządzeniem jest multimetr czyli miernik. Żadna poważniejsza naprawa bez niego nie jest możliwa, gdyż prześledzenie schematu bez pomiarów napięcia czy oporu jest nierealne. Multimetr powinien być dobrej jakości aby nie przekłamywał wyników podczas pomiarów.

Zasilacz serwisowy

Równie niezbędnym narzędziem jest zasilacz serwisowy. Dzieki niemu podłączymy się do każdego sprzętu podając odpowiednie napięcie. Daje nam to możliwość nadzorowania poboru prądu i na jego podstawie analizowania stanów w jakim znajduje się np laptop. Zasilacz taki umożliwia również wykonywanie prób zwarciowych.

Lutowanie elementów powierzchniowych

Gdy już namierzymy usterkę, uszkodzony układ musimy go wylutować aby zamontować sprawny. W zależności w jakiej technologii układ jest montowany będzie nam potrzebny hotair (lutownica na ciepłe powietrze), stacja kolbowa lub stacja do lutowania BGA. Nie radzimy oszczędzać na tych urządzeniach, ponieważ przekłada się to na dokładność, czas pracy jak i bezpieczeństwo.

Nasi specjaliści pracują na hotair PT-852, Peace z wymienialnymi grotami oraz SP360C

Lutowanie BGA

Najbardziej wymagająca technologią do lutowania jest BGA. W tej technologii zrobionych jest teraz większość najważniejszych układów na płycie głównej. Są to procesory, mosty , hybrydy, grafiki, pamięci VRAM, KBC oraz inne. Układy lutowane są na kulkach cynowych i do takiego lutowanie w większości przypadków potrzebna jest stacja lutownicza BGA.

Mikroskop – serwis laptopów pod lupą

Precyzyjne pomiary jak też montaż i demontaż byłby niemożliwy bez odpowiedniego mikroskopu. Dzieki niemu możemy demontować nawet najmniejsze elementy na płycie głównej bez uszkodzenia laminatu i elementów go otaczających. Układy posiadające kilkadziesiąt nóżek np KBC nie są dla nas problemem.

Elektronika pod kamerą podczerwieni

W wielu przypadkach urządzeniem, które bardzo przyspiesza diagnozę laptopów jest kamera o wysokiej rozdzielczości na podczerwień. Dzięki niej możemy obserwować elementy, które wydzielają nadmiarowe ciepło. Ciepło to jest wręcz nie do wykrycia przy dotyku laminatu. Natomiast kamera wskaże nam bardzo dokładnie, który elementem się grzeje. W większości usterek okazuje się ze element jest zwarty i należy go wymienić.

Obrazowanie przebiegów – oscyloskop

Wsparciem w pomiarach jest oscyloskop, który umożliwia obserwowanie, obrazowania napięcia w zależności od czasu i badania zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej.

Programator pamięci

Równie ważnymi urządzeniami, które używamy w naszym serwisie są różnego rodzaje programatory. Dzięki nim możemy zaprogramować kości BIOS, KBC na płytach laptopowych jak również w innych urządzeniach elektronicznych.

Serwis laptopów i komputerów 3Giga

Jak widać w profesjonalnym serwisie jakim jesteśmy jest wiele narzędzi bez których prawdziwa naprawa na bazie drobnych elementów jest niemożliwa. Dobry sprzęt w rękach specjalisty z jednej strony umożliwia trudne naprawy z drugiej bardzo je przyspiesza. Laptopy i urządzenia komputerowe są dziedziną, która szybko się zmienia dlatego też wciąż poszerzamy zaplecze serwisowe aby móc sprostać nowym wyzwaniom.

Zapraszamy do naszego serwisu laptopów, komputerów, monitorów, drukarek i innych urządzeń elektronicznych. Napisz do nas lub zgłoś naprawę klikając