Naprawa zasilaczy awaryjnych UPS
Wielu użytkowników komputerów nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, a spora część uważa, iż ich użycie nie jest konieczne. Takie podejście jest nieodpowiednie i prowadzić może do utraty rezultatów pracy, z uwagi na chwilowe braki w zasilaniu. Zasilacze UPS, bo to o nich mowa zabezpieczają komputery przed tego typu sytuacjami. Czym są awaryjne zasilacze UPS? Gdzie się je stosuje? Jakie są ich rodzaje? Czy warto je naprawiać?
Co to są awaryjne zasilacze UPS?
Zasilacze awaryjne, nazywane także zasilaczami UPS (z języka angielskiego ,,Uniterruptible Power Supply”, co możemy przetłumaczyć na ,,nieprzerwaną dostawę energii”) albo zasilaczami bezprzewodowymi. Są to urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie ,,przy życiu” sprzętów elektronicznych, kiedy dojdzie do chwilowego zaniku napięcia albo awarii zasilania sieciowego.
Mówiąc krótko, UPS umożliwia zasilanie urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych, gdy te z jakichś względów utracą połączenie z podstawowym źródłem zasilania. Tego typu zasilacze mogą podtrzymywać napięcie od 5 min do nawet paru dni (parametry te różnią się zależnie od pojemności wybranego urządzenia albo jego obciążenia).
Gdzie są stosowane?
Z korzystaniem z zalet zasilaczy awaryjnych kojarzone są przede wszystkim wszelkiego typu serwerownie. Właściwie skonfigurowane, kosztujące nawet dziesiątki tysięcy złotych UPS-y w przypadku wykrycia problemów wysyłają automatycznie sygnał o wyłączeniu do podłączonych do nich urządzeń. Oczekują one wówczas na powrót energii sieciowej i wznawiają swoją pracę w momencie, kiedy pojawi się ponownie prąd. Chociaż koszty związane z zakupem tego typu zasilacza mogą wydawać się spore, ciągle są jeszcze niższe aniżeli naprawa albo wymiana w wypadku ewentualnych uszkodzeń czy spalenia pamięci lub podzespołów.
UPS-y są również przydatne w szpitalach oraz aptekach. W przypadku awarii prądu będą w stanie podtrzymywać przez pewien czas chłodziarki medyczne służące do przechowywania pobranych wcześniej próbek czy szczepionek. W szpitalach łączy się je z generatorami, co pozwala na utrzymanie pracy urządzeń ratujących życie w czasie koniecznym do rozruchu silnika spalinowego. Sprawdzają się też w sklepach, gdzie w razie czego pomagają kontynuować działanie alarmów, monitoringu lub czujników ruchu.
Jeśli zdarzyło się nam mieć chwilowe lub dłuższe problemy z zanikającym zasilaniem i chcemy uniknąć związanych z tym konsekwencji, UPS sprawdzi się również w naszym domu. Dzięki niemu ograniczymy ryzyko ewentualnej utraty połączenia z siecią, zepsucia się jedzenia w lodówce czy awarii dysku twardego w komputerze. Może być również niezbędnym wyposażeniem w przypadku nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania opierającej się na działaniu czujników elektronicznych.
Zależnie od swojego przeznaczenia oraz konstrukcji urządzenia w naszym domu mogą być mniej albo bardziej czułe na zaniki napięcia i jego wahania. Niemająca skomplikowanej elektroniki suszarka do włosów albo toster w najgorszym wypadku przerwą swoją pracę i ją wznowią, kiedy pojawi się znów zasilanie. Jednakże już telewizor czy komputer może ulec uszkodzeniu, tym bardziej, jeśli kłopoty z dostawą energii mają charakter regularny. Dobry UPS w domu będzie w stanie przez pewien czas podtrzymać ich pracę, umożliwiając zachowanie plików oraz bezpieczne wyłączenie.
Dlaczego warto z nich skorzystać?
Zasilacze UPS sprawdzają się, chociażby w przypadku pracy zdalnej. Firmy świetnie zdają sobie sprawę, iż nagły brak zasilania może mieć nieodwracalne skutki dla danych, które przechowywane są na dyskach komputerowych. Dlatego używają różnych zabezpieczeń, aby móc uniknąć tego typu problemów. Pracując w warunkach domowych, takiej ochrony jesteśmy pozbawieni i musimy samodzielnie zadbać o swój sprzęt oraz rezultaty bieżącej pracy. Zasilacz UPS zapewni nam ochronę przed utratą cennych dla nas plików. Będziemy mogli wówczas spokojnie zapisać efekty pracy i w bezpieczny sposób wyłączyć komputer.
Czysta sinusoida (określana także pełną, używana jest powszechnie w przypadku napięć sieciowych) w zasilaczu UPS jest najbezpieczniejszą opcją, gdyż taki właśnie prąd płynie w naszych gniazdkach domowych. Używa się jej do wszelkich urządzeń, ale przede wszystkim do tych mających silnik i bardzo delikatnych. Takich jak pompa, pralka, wiertarka, sprzęt AGD oraz odkurzacz.
W wypadku mniej wymagających sprzętów, wystarczająca będzie zmodyfikowana sinusoida. Nie można do niej podłączać wrażliwych urządzeń, gdyż prąd nie jest do nich odpowiednio dobrany. Ten rodzaj UPS sprawdzi się np. do lamp LED, zasilaczy i laptopów.
Jakie są rodzaje?
Na rynku dostępne są trzy najważniejsze typy zasilaczy UPS:
- zasilacze UPS offline – to najprostsze i najtańsze urządzenia, które mają za zadanie monitorować poziom napięcia, a na skutek braku zasilania uruchamiają przetwornicę zasilaną z akumulatora zlokalizowanego w zasilaczu. Nie jest to zbyt powszechne rozwiązanie, przede wszystkim z uwagi na niski poziom ochrony, jaki są w stanie zapewnić,
- zasilacze UPS line-interactive – to poddana modyfikacjom konstrukcja, która odpowiada nie tylko za napięcie zasilające, ale również kąt i częstotliwość przesunięcia fazowego. Dzięki czemu tego rodzaju zasilacz może dużo szybciej przełączyć źródło zasilania na odpowiedni akumulator, co stanowi zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, aniżeli ma to miejsce w wypadku zasilaczy offline.
- zasilacze UPS online – w tego rodzaju zasilaczach odbywa się dwukrotna konwersja zasilającego napięcia. Jest to zdecydowanie bardziej zaawansowana konstrukcja aniżeli w wypadku powyższych. Zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale jest też najdroższa. Tego typu zasilacz pobiera także dużo energii, dlatego stosowany jest przede wszystkim jako rozwiązanie dla firm, w których konieczne jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Zasilacze UPS nie stanowią tylko ochrony przed ewentualnym brakiem zasilania, ale również przed różnego typu groźnymi przepięciami albo zniekształceniami napięcia. Tego typu przypadki mogą nie tylko prowadzić do utraty cennych danych, ale też do nieodwracalnych uszkodzeń podzespołów w urządzeniach elektronicznych. Zatem warto będzie zainwestować w odpowiedni zasilacz UPS tym bardziej tam, gdzie używane są drogie urządzenia oraz serwery, na których zgromadzone są istotne dane.
Nie wyrzucaj, napraw!
Zasilacze UPS, tak jak wszystkie inne urządzenia, mogą ulec awarii. Nie warto ich wówczas wyrzucać, ponieważ ich naprawa szczególnie w przypadku droższych modeli, jest jak najbardziej opłacalna. Wystarczy wówczas odwiedzić odpowiedni serwis sprzętu komputerowego, gdzie fachowiec dokona analizy uszkodzeń i na tej podstawie poda koszty tej usługi. Naprawa ups, może obejmować wymianę pojedynczej części, lub całego podzespołu. Konieczność wykonania takiej usługi może zostać stwierdzona podczas regularnie wykonywanej przez serwis ups kontroli poprawności działania urządzenia, faktycznej pojemności akumulatorów i ich konfiguracji. Należy mieć na względzie, iż ryzyko mające związek z awarią zasilacza UPS obejmuje nie tylko brak ciągłości w pracy sieci, ale również w wypadku występowania przepięć – uszkodzenia drogiego sprzętu, np. routerów albo serwerów.