Komputery i laptopy poleasingowe a ekologia.

Elektrośmieci czyli e-odpady

Nie do uwierzenia jest to, że co roku generujemy jako ludzkość około pięćdziesiąt milionów ton elektrośmieci. Wyobraźcie sobie cztery i poł tysiąca wież Eiffla, a zdacie sobie sprawę jaki to jest ogrom elektroniki. Duża większość e-odpadów jest spalana lub składowana na różnego rodzaju przeznaczonych do tego miejscach. Powoduje to, że do środowiska przenika wiele szkodliwych związków co powoduje zagrożenie zdrowia jak i utratę wielu cennych zasobów ziemskich takich jak woda oraz surowce mineralne. Założenia na kolejne lata nie są optymistyczne , gdyż szacuje się wzrost e-odpadów o kilka milionów ton.

Z jakich surowców naturalnych składa się laptop ?

https://circularcomputing.com/news/raw-materials-in-a-laptop/

Jak widać na powyższej grafice większość składowych laptopa to stal i aluminium. Dlatego wydaje się ze podczas produkcji zużywana jest niewielka ilość zasobów naturalnych. Jednak przy produkcji na skalę światową te ilości stają się bardzo znaczące.

Jeszcze bardziej niepokojącą kwestią jest proces wydobycia i przetworzenia tych surowców. Na przetworzenie materiałów użytych do każdego nowego laptopa wykorzystuje się ok 190 tysięcy litrów wody. Podczas tych procesów wytarzane jest ok jedna trzecia tony C02.

W ostatnich czasach zwrócono również uwagę na kwestię wydobycia od strony społecznej. W wielu miejscach wydobyciem i wręcz niewolniczą pracą zajmują się dzieci nawet w wieku 6lat.

Te wszystkie problemy z wydobyciem i następnie elektrośmieciami zrodziły pytanie czy nie da się tego w jakimś stopniu uniknąć a przynajmniej ograniczyć.

Co można zrobić aby generować mniej e-odpadów ?

Odpowiedzą jest sprzęt komputerowy poleasingowy klasy korporacyjnej , biznesowej z rynku wtórnego. Taki sprzęt jest odnawiany i trafia z powrotem na rynek. Dzięki temu, że zarówno materiały jak i surowce zostały już wcześniej przetworzone i poddane procesowi możemy uniknąć tak dużych strat dla środowiska. Tym samym oszczędzić wodę, nie uwolnić ok 316kg C02 jak i nie zużyć ok 1200kg zasobów ziemi.

cleaning of old computer equipment for recycling

Jak wygląda odnawianie sprzętu komputerowego poleasingowego: laptopów i komputerów?

Sprzęt poleasingowy po czasie leasingu trafia do firm, które zajmują się jego przygotowaniem do sprzedaży. Komputery i laptopy poleasingowe przechodzą gamę testów zarówno pod kątem sprawności technicznej jak i fizycznej. W przypadku wykrycia wad są one usuwane. Sprzęt zostaje odświeżony i przygotowany do pracy przez kolejne lata. Dzięki temu procesowi pełnowartościowy sprzęt poleasingowy trafia na rynek wtórny tym samym sprzyjając ochronie środowiska. Użytkownik otrzymuje w bardzo dobrej cenie urządzenie z półki biznesowej, które nie raz posiada dwa lata gwarancji.

https://circularcomputing.com/remanufacturing-process/

Więcej na temat odnawiania laptopów poleasingowych https://circularcomputing.com/remanufacturing-process/

Zero Waste – jak się ma do laptopów i komputerów poleasingowych ?

Filozofia zero waste (pol. zero odpadów) to styl życia, który zakłada że możemy żyć i nie generować odpadów. Obejmuje to różne aspekty życie zarówno odpady elektroniczne jak i gospodarkę jedzeniem. Wykorzystanie sprzętu poleasingowe jak najbardziej wpisuje się w tą filozofię.

Zasada 5R

5R to zasada promująca przyjazny dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i postępowania z wytworzonymi odpadami. Nazwa pochodzi od pięciu słów anglojęzycznych które mają utrwalić nawyki pozwalające na ograniczenie powstawania odpadów.

Refuse – odmawiaj, zwracaj uwagę na to co kupujesz ograniczaj niepotrzebne, zbędne przedmioty. Np podczas zakupów nie pakujcie warzyw do dodatkowych torebek foliowych.

Reduce – ograniczaj, zakupy do rzeczy niezbędnych. Nie zmieniaj bez potrzeby np auta, telefonu, komputera.

Reuse – użyj ponownie, nie wyrzucaj naprawa. Dla przedmiotów niepotrzebnych znajdź inne zastosowanie.

Recycle- ponownie wprowadzać do obiegu, segreguj

Rot – kompostuj

Sprzęt komputerowy poleasingowy jak najbardziej wypisuje się w tą zasadę ponieważ zostaje odnowiony i ponownie użyty. Dzieki czemu nie zużywamy zasobów naturalnych i generujemy mniej e-odpadów.

Jakie zalety oprócz aspektu ekologicznego daje użytkownikom sprzęt komputerowy poleasingowy?

Generowanie mniej e-odpadów to nie jedyna zaleta sprzętu poleasingowego. Trzeba pamiętać że jest to sprzęt równie wartościowy co nowy, po gruntownym przeglądzie. Dlatego gwarancja roczna to standard, nie raz przedłużana nawet do 24 miesięcy. Jest to sprzęt wyselekcjonowany klasy biznes. Dlatego otrzymujemy modele najlepszych marek na świecie. Niewątpliwym atutem jest cena. Laptopy poleasingowe potrafią kosztować kilka razy mnie niż ich nowe odpowiedniki. Dlatego zarówno osoby prywatne jak i firmy mogą liczyć na duże oszczędności nie tracąc na wydajności pracy.