Jak w prosty sposób przyśpieszyć laptop i nie stracić danych?

Na skutek pandemii doszło do rewolucji na rynku pracy, a także w systemie edukacji, wdrażając pracę i naukę w trybie zdalnym. Pierwsze doświadczenia z tym zjawiskiem dowiodły, iż istotną rolę odgrywa sprawnie działający komputer stacjonarny lub laptop, a ważnym elementem wpływającym na szybkość ich pracy jest dysk twardy. Każdy dostrzeże różnicę pomiędzy komputerem uruchamiającym się w 20 sekund, a takim, który włącza się wystarczającą ilość czasu potrzebnego do zaparzenia kawy, bądź herbaty. Różnica ta, jest szczególnie odczuwalna w komforcie naszej pracy. Chcesz przyspieszyć swój laptop? Nic trudnego. Wystarczy, że zdecydujesz się na wymianę dysku HDD na SSD

Porównanie dysku HDD z dyskiem SSD

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest w ogóle dysk twardy. Otóż jest to bazowy podzespół laptopa lub komputera stacjonarnego, który służy do przechowywania danych i wszystkich cyfrowych treści w postaci zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów, programów, a także preferencji dotyczących aplikacji. Możemy wyróżnić dwa typu dysków twardych:

  • dysk HDD (ang. Hard Disk Drive) – rodzaj dysku twardego starszego typu, nazywamy dyskiem klasycznym talerzowym. Jeśli masz wrażenie, że Twój laptop działa co raz wolniej, prawdopodobnie zastosowano w nim dysk HDD. Na dodatek powinieneś wykazać się dużą delikatnością przy jego przenoszeniu, gdyż dyski talerzowe są wrażliwe na wszelkiego rodzaju uderzenia i drgania, a wiec wykazują podatność na uszkodzenia.
  • dysk SSD (ang. Solid – State Drive) – rodzaj dysku twardego nowszego typu. Zamiast talerzy zastosowano pamięć NAND Flash, chociaż może nie mówić Ci to wiele, jednak jako posiadacz laptopa z dyskiem SSD na pewno będziesz usatysfakcjonowany.

Korzyści z wymiany dysku HDD na SSD

Skoro już w tytule nadmieniamy, iż warto wymienić dysk HDD na SSD, należy zastanowić się dlaczego dyski SSD znaczącą przewyższają HDD? Przede wszystkim szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość, co znacząco przekłada się na jakość i komfort pracy. System operacyjny oraz wszelkie aplikacje ładują się w mgnieniu oka. Z dyskiem SSD prędzej będziesz mógł zrelaksować się po pracy przy ulubionym serialu, ale sama praca również stanie się o wiele przyjemniejsza. Oznacza to szybsze działanie w programach związanych z obróbką graficzną lub video, szybsze uruchamianie oraz przeszukiwanie baz danych, a także oszczędność czasu podczas obsługi klienta. Poza tym laptopy z dyskiem SSD sprawdzą się idealnie w pracy mobilnej. Są lekkie, a dzięki beztalerzowej konstrukcji przenoszenie urządzenia jest całkowicie bezpieczne, ponieważ dyski SSD wykazują wysoką odporność na wstrząsy i drgania. Brak głowicy mechanicznej przekłada się na bezgłośne działanie dysku. Na koniec warto podkreślić, że dyski SSD są energooszczędne. Mniejsze zużycie baterii jest jednoznaczne z niższymi rachunkami za prąd.

A co z danymi ?

Wymianę dysku na SSD przeprowadzamy tak, aby wszystkie dane pozostały nienaruszone. Wykonujemy tak zwane klonowanie dysku, co oznacza że cala zawartość starego dysku jest przenoszona jeden do jednego na dysk SSD. W taki sposób nie straci się ustawień aplikacji, konfiguracji programów, ulubionych gier, zakładek w przeglądarkach , haseł do aplikacji online. Po uruchomieniu laptopa pulpit wygląda identycznie jak prze zmianą dysku na SSD.

Podsumowując, wymiana dysku z HDD na SSD jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na przyspieszeniu pracy swojego laptopa lub komputera stacjonarnego. Poza tym jest sposobem na przedłużenie życia urządzenia, które już posiadamy. Dzięki temu decyzję o zakupie nowego możemy odłożyć nawet o kilka lat.