Połamana obudowa laptopa – samodzielna naprawa

Obudowa w laptopach jest montowana nie tylko ze względów wizualnych. Jej funkcją jest ochrona podzespołów oraz zapewnienie im prawidłowej wentylacji. Połamana obudowa nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim pozbawia komponenty laptopa ochrony i może przyczynić się do ich awarii.

Samodzielna naprawa obudowy laptopa

Uszkodzenie obudowy może być wynikiem złego użytkowania laptopa, np. zbyt gwałtownego otwierania i zamykania klapy, upadku urządzenia, a także niesolidnego wykonania pokrywy. Ten ostatni problem jest szczególnie znany użytkownikom starszych modeli Acera. Z kolei do laptopów o wytrzymałej obudowie należą te firmy Dell.

Nie z każdym pęknięciem musimy od razu biec do serwisu komputerowego. O ile nie zostały naruszone zawiasy pokrywy ekranu, zwykle będziemy w stanie naprawić obudowę samodzielnie. Z odłamanym narożnikiem możemy poradzić sobie za pomocą żywicy epoksydowej i utwardzacza lub kitu epoksydowego.

Przed przystąpieniem do sklejania mieszamy dokładnie żywicę z utwardzaczem w proporcjach podanych na opakowaniu i upewniamy się, że fragment obudowy, który zamierzamy wypełnić jest czysty i suchy. Następnie:

  • nanosimy przygotowaną masę epoksydową lub kit na połamaną powierzchnię,
  • przyklejamy odłamany kawałek do obudowy,
  • czekamy od kilku do kilkunastu minut, aż masa zacznie tężeć,
  • nadajemy półtwardej żywicy ostateczny kształt za pomocą noża użytkowego i usuwamy niechciane resztki,
  • czekamy, aż masa stwardnieje.

Proces twardnienia masy może potrwać od kilkunastu godzin do kilku dni, w zależności od producenta. Załatane miejsce możemy polakierować farbą emaliową w kolorze obudowy, aby miejsce sklejania nie było widoczne. Ze względu na dużą lepkość masy epoksydowej oraz jej właściwości alergenne, doradza się używanie rękawiczek w trakcie kontaktu z tą substancją.

Połamana obudowa – kiedy do serwisu?

roztrzaskany laptop na białym tle

O wiele bardziej skomplikowanym elementem budowy laptopa są zawiasy pokrywy ekranu. Ich uszkodzenie wpływa już nie tylko na estetykę, ale i na bezpieczeństwo takich części laptopa jak ekran, prowadnice, czy taśma matrycy. Częstym problemem dotyczącym zawiasów jest ich wyłamanie, spowodowane zbyt dużym kątem odchylenia ekranu. Nienaprawiony zawias może doprowadzić do pęknięcia matrycy, zwłaszcza przy zbyt energicznym poruszaniu pokrywą.

Do uszkodzenia zawiasów może dojść  też na skutek niewłaściwego korzystania z laptopa lub zastosowania niewytrzymałych surowców. Samodzielna naprawa zawiasów jest bardzo trudna, zwłaszcza, gdy uszkodzeniu uległy również gwinty. Jeżeli mamy szczęście i połamane są tylko zawiasy, możemy przy odrobinie zręczności naprawić je samodzielnie. Wymaga to jednak rozmontowania praktycznie całego laptopa. Jeśli mamy mniej szczęścia i zniszczone są także gwinty trzymające zawiasy, będziemy musieli wymienić całą obudowę.

Możemy oddać laptop do serwisu komputerów, gdzie serwisanci wymienią obudowę na nową lub nieuszkodzoną używaną.  Można też kupić zepsuty laptop ze sprawna obudową i przełożyć podzespoły ze swojego egzemplarza. Z naprawą zawiasów nie należy zwlekać. Napierający zawias z dużym prawdopodobieństwem prędzej, czy później spowoduje pęknięcia w miejscu swojego zamocowania, co niepotrzebnie zwiększy koszty naprawy.

Aby zminimalizować ryzyko połamania obudowy laptopa, należy przestrzegać zasad prawidłowej eksploatacji. Otwierając i zamykając wieko, powinniśmy przytrzymywać je za środkową część. Chwytanie pokrywy z boku naraża zawiasy na naprężenia, których mogą nie wytrzymać i pęknąć.