Laptop się przegrzewa – 5 błędów użytkownika
Laptop nie ma lekko – z konstrukcyjnego punktu widzenia. Musi pomieścić takie same podzespoły jak komputer stacjonarny, ale na dużo mniejszej powierzchni, a jednocześnie działać równie sprawnie. Elementy chłodzące, takie jak wentylator i radiator ulegają w komputerze przenośnym pomniejszeniu, co utrudnia odprowadzanie ciepła, jakie jest wytwarzane podczas jego pracy. Już sama budowa notebooka nie sprzyja skutecznej wentylacji, a jeśli dodać do tego niewłaściwe użytkowanie, problem mamy gotowy – nasz sprzęt się przegrzewa.
Laptop się nagrzewa? Podejdź do tego na chłodno!
Powodem zbyt intensywnego nagrzewania się laptopa często są błędy popełniane przy korzystaniu z niego. Czasem źródło problemu leży w kurzu zalegającym pod obudową. Wtedy konieczne jest czyszczenie chłodzenia, a niekiedy wymiana wiatraka i/lub radiatora. Przy okazji warto też wymienić pastę chłodzącą.
5 częstych błędów – czy też je popełniasz?
Przegrzewanie się laptopa często związane jest z jego niewłaściwym użytkowaniem. Zanim więc rozbierzesz obudowę i przystąpisz do wymiany wiatraka, sprawdź, czy nie popełniasz najbardziej typowych błędów w codziennym użytkowaniu laptopa. Dzięki zastosowaniu się do kilku wskazówek unikniesz problemu zbyt wysokiej temperatury i wydłużysz żywotność podzespołów swego komputera.
1. Laptop w pościeli
Chyba najbardziej powszechnym błędem, jaki popełniają posiadacze laptopów, jest stawianie ich na miękkich powierzchniach, takich jak łóżko, kanapa, koce. Dochodzi wtedy do zatkania otworów odpowiedzialnych za chłodzenie laptopa. Ciepłe powietrze nie ma ujścia, a gdy temperatura urządzenia przekracza bezpieczny próg, laptop się wyłącza. Jest to standardowy mechanizm chroniący wewnętrzne układy przed spaleniem i należy wtedy pozwolić laptopowi na ostudzenie się.
2. Laptop na kolanach
Choć wywodzące się z języka angielskiego słowo ,,laptop” (lap – kolano, top – góra) sugeruje, że jest to urządzenie przeznaczone do trzymania na kolanach, w rzeczywistości takie ułożenie nie sprzyja ani wydajnej pracy naszego urządzenia, ani naszemu komfortowi pracy. Po jakimś czasie nasze uda zaczynają protestować i musimy laptop odłożyć. Jeśli nie chcemy rezygnować z pracy z laptopem na kolanach wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie podkładki chłodzące.
3. Otwieranie wielu aplikacji naraz
Do popularnych nawyków należy otwieranie wielu aplikacji naraz, co obciąża procesor i wpływa na jego przyśpieszone nagrzewanie się. Najlepiej jest zamknąć aplikacje wymagające największej wydajności oraz te, z których nie korzystamy. Różnego rodzaju efekty wizualne systemu operacyjnego w postaci przezroczystych okien czy widżetów ekranowych również nie są wskazane, gdyż niepotrzebnie obciążają kartę graficzną powodując jej szybsze nagrzewanie się.
4. Słaba wentylacja pomieszczenia i zakurzone powietrze
Wiadomo, że w żadnym domu nie panują sterylne warunki. W końcu nie mieszkamy w laboratorium. Warto jednak w miarę możliwości zadbać o czystość pomieszczenia, w którym przechowujemy laptop. Kurz unoszący się w powietrzu dostaje się bowiem do wentylatora i może spowodować jego zapchanie. Dbajmy także o wentylację pomieszczenia, w którym pracujemy.
5. Praca w pełnym słońcu
Korzystanie z laptopa na zewnątrz w upalny, słoneczny dzień nie jest dobrym pomysłem. Nie dość, że raczej nie będziemy w stanie odczytać niczego z monitora, to wysoka temperatura otoczenia dodatkowo nagrzeje nasz laptop. Jeżeli nie mamy innego wyboru i musimy korzystać z komputera na zewnątrz, zaopatrzmy się przynajmniej w specjalną podkładkę chłodzącą.
Wiemy już, jakich podstawowych błędów unikać, aby nie stać się dzięki własnym niedopatrzeniom klientem serwisu komputerowego. Jak widać, nie musimy koniecznie rezygnować z wygody (a to przecież jej potrzeba przyczyniła się do powstania laptopów) na rzecz utrzymania właściwej temperatury laptopa. Czasem wystarczy podkładka chłodząca, czasem zwykłe przewietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy. Dzięki zmianie paru złych nawyków praca z laptopem stanie się dużo prostsza i przyjemniejsza.