Dlaczego laptop działa tylko na baterii? Powody i naprawa

Laptop to urządzenie przenośne – możemy z niego korzystać prawie wszędzie tam, gdzie chcemy, co jest pomocne przy załatwianiu spraw zawodowych i prywatnych. Jednak ciągła praca na baterii skraca jej żywotność, a przecież gdy korzystamy z laptopa w domu, możemy podłączyć go do prądu, oszczędzając w ten sposób akumulator. Awaria zasilania laptopa uniemożliwia nam wykorzystanie go jako komputera stacjonarnego i niepotrzebnie naraża baterię na wyczerpanie. Co powoduje ten problem i jakie działania podjąć, gdy w laptopie nie łączy gniazdo zasilania?

Nie łączy wtyczka do zasilacza – 3 przyczyny

Pierwszym krokiem do naprawienia tej powszechnej usterki jest zlokalizowanie jej przyczyny. Zwykle bateria odmawia posłuszeństwa w następujących sytuacjach:

  • BIOS nie wykrywa zasilacza – sprawdza się to podłączając do laptopa inną ładowarkę,
  • uszkodzona bateria – istnieje możliwość sprawdzenia tego w jednej ze specjalnych aplikacji do jej diagnozy. Ważne jest ustalenie jej napięcia – dla określonych typów baterii jego minimalna wartość może się różnić,
  • uszkodzony system ładowania w laptopie – można to skontrolować umieszczając w laptopie baterię działającą w innym komputerze przenośnym.

Po dokonaniu diagnozy stanu baterii można opracować plan działania. Warto  jeszcze zwrócić uwagę na sposoby przedłużania jej trwałości – czasami przyczyną jest zwyczajne, nieuniknione starzenie się akumulatora.

laptop z naładowaną na 100% bateriąOd czego zależy żywotność baterii?

Producenci baterii projektują ją tak, aby wytrzymały określoną ilość cykli ładowania.  Czas ich sprawnej pracy można wydłużyć lub skrócić, stosując odpowiednie techniki.

Przestrzegając poniższych zasad, możemy dłużej cieszyć się niezawodnym akumulatorem w laptopie:

  • nie pozostawiajmy baterii rozładowanej na dłuższy czas,
  • przy nieregularnym korzystaniu z laptopa należy co 2-3 miesiące przeprowadzić pełne ładowanie,
  • ograniczajmy ładowanie akumulatora bez potrzeby,
  • unikajmy rozładowania baterii do 0%,
  • utrzymujmy temperaturę otoczenia w granicach 0 -25 stopni Celsjusza,
  • chłodźmy laptop.

Wbudowany w laptop mikrokontroler informuje nas o stanie baterii i potrzebie jej zasilania, ale decydujące jest tu rozsądne podejście użytkownika.

 

Regeneracja, czy wymiana akumulatora? Porównanie

Kiedy pojawią się problemy z zasilaniem, często trzeba wybrać pomiędzy regeneracją a wymianą uszkodzonej baterii. Czym różnią się te usługi?

  • regeneracja – polega na wymianie starych ogniw  na nowe i zaprogramowaniu kontrolera akumulatora,
  • wymiana – to zakup oryginalnego akumulatora lub jego zamiennika.

Wymiana akumulatora nie zawsze jest korzystna – nowe baterie i zamienniki często sprawują się gorzej niż ich poprzednicy, a mniejsza pojemność ładowania i krótsza żywotność to częste wady zamienników. Regeneracja jest bezpieczniejszą alternatywą, gdy zależy nam na utrzymaniu dawnej wydajności baterii. Dodatkowo kusi ceną – taka usługa to wydatek równy opłaceniu średniej jakości zamiennika, a wymiana na oryginalny akumulator kosztuje nawet kilkaset złotych.

Niewątpliwą zaletą laptopa jest jego przenośność i możliwość bezprzewodowej pracy. Aby jak najdłużej cieszyć się tą funkcją, warto oszczędzać baterię i pracować na niej tylko wtedy, gdy nie mamy możliwości podłączenia notebooka do prądu.