Co powodują wirusy komputerowe i jak je usunąć?

Antywirus wykrył malware, ale nie potrafi go usunąć? Aktywne złośliwe oprogramowanie potrafi doprowadzić system komputerowy do ruiny. Usuwanie wirusów czasem jest proste, wystarczy kliknąć OK w programie antywirusowym, ale czasami problem jest o wiele trudniejszy. Odwlekanie decyzji o wizycie w serwisie to w takiej sytuacji gwarancja stopniowej degradacji zainstalowanych programów i sprzętu.


Kiedy pomoc serwisu jest potrzebna w usuwaniu wirusów?

Wirusy komputerowe to złośliwe programy mające zdolność powielania się. Są częstymi i nieproszonymi gośćmi w naszych komputerach. Nie wszystkie  da się samodzielnie wykryć i usunąć. Niektóre z nich są tak przebiegle skonstruowane, że mogą przez lata pozostawać niezauważone przez zwykłe programy antywirusowe. Spyware, trojany, dialery, backdoory oraz inne atakujące komputer programy wymagają specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych programów do ich usuwania.

Dowodem na obecność infekcji jest stopniowa utrata kontroli nad komputerem. Jej przykładowe objawy to:

  • samoistne wyświetlanie się wiadomości lub obrazów,
  • uruchamianie się losowych plików, dźwięków, muzyki,
  • niekontrolowane zamykanie i otwieranie się napędu CD–ROM,
  • uruchamianie się programów bez wiedzy użytkownika,
  • informowanie przez zaporę ogniową o samodzielnych próbach aplikacji w łączeniu się z Internetem,
  • zawieszanie się lub wolna praca komputera lub laptopa.

Jeśli po zastosowaniu powszechnie dostępnego antywirusa stan sprzętu nie poprawił się lub poprawił się nieznacznie – pora odwiedzić serwis komputerowy, który zapewni profesjonalną diagnostykę problemu i przygotuje plan działania.

Bezpieczny system, czyli  powody do wizyty w serwisie

łańcuch na tle napisu securityDarmowy firewall, czy program antywirusowy to czasem niestety za mało, aby wyleczyć i ochronić nasz komputer lub laptop. Potrzebne narzędzia i doświadczenie w przywracaniu zawirusowanego systemu do stanu używalności posiadają pracownicy serwisów komputerowych. Jakich efektów możemy się spodziewać wybierając fachową pomoc?

  • komputer wolny od wirusów,
  • naprawiona struktura Windowsa i plików,
  • bezpieczna sieć bezprzewodowa,
  • brak luk w systemie operacyjnym,
  • zainstalowanie dobrego antywirusa,
  • wiedza o sposobach zapobiegania infekcjom.

Wizyta w serwisie to recepta na problemy, które pozostają ukryte. Profesjonaliści zdezaktywują i zlikwidują wszystkie uśpione wirusy, które bez naszej wiedzy gromadziły się w komputerze. Wyłączą też funkcję komputera-zombie, gdy nasz sprzęt jest wykorzystywany do bezprawnych działań.

Jak chronić komputer?

Pojawienie się wirusów ma związek ze stylem korzystania ze sprzętu komputerowego. Każde miejsce, w którym zapisane są pliki, a więc: dyskietki, pendrive’y, przenośne dyski, programy, aplikacje i strony internetowe – to potencjalny nosiciel wirusa. Podstawą w dbaniu o bezpieczeństwo komputera jest oczywiście dobry program antywirusowy, jednak warto pamiętać też o innych rzeczach. Najlepiej unikać pożyczania i korzystania z cudzych dysków przenośnych. Uważajmy też na to, co ściągamy z internetu. Jeżeli już musimy coś zainstalować, używajmy w tym celu sprawdzonych stron. Pamiętajmy też o nieotwieraniu wiadomości e-mail niewiadomego pochodzenia. Hakerzy często rozpowszechniają w ten sposób oprogramowanie szpiegujące, które może wykraść nasze hasła do kont bankowych i innych portali.

Ideałem, do którego się dąży, jest wiarygodność systemu, gdy użytkownik może na nim polegać, a wszystkie programy działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Wiarygodność systemu określają 4 proste zasady:

  • zasada stałej dyspozycyjności,
  • zasada niezawodności, czyli odporności na awarie,
  • zasada prywatności i ochrony danych,
  • zasada bezpieczeństwa dla otoczenia i środowiska.

To wszystko gwarantuje brak nieautoryzowanych ingerencji z zewnątrz.

Lepiej zapobiegać, niż naprawiać – dobre oprogramowanie antywirusowe, regularne aktualizacje systemu i rozważne użytkowanie komputera z pewnością zminimalizuje ryzyko jego infekcji. Komputer to urządzenie podatne na wirusy i tylko od nas zależy poziom jego bezpieczeństwa.