Problem z laptopem – matryca nic nie wyświetla
O ile nasz laptop nie uległ żadnym mechanicznym uszkodzeniom, ciężko jest na pierwszy rzut oka stwierdzić, co jest przyczyną braku obrazu na jego ekranie. Winna może być niesprawna płyta główna lub karta graficzna, uszkodzona matryca lub taśma matrycy.
Matryca do wymiany?
Aby ustalić, w czym tkwi problem, najlepiej jest podłączyć laptop do zewnętrznego monitora. Jeżeli na podłączonym monitorze obraz jest widoczny, problemem najprawdopodobniej jest uszkodzona taśma matrycy, bądź sama matryca. W celu sprawdzenia, czy winną usterki jest taśma, możemy spróbować poruszać delikatnie matrycą przy włączonym laptopie. Jeśli pojawi się na moment obraz lub widoczne będzie migotanie ekranu, konieczna jest wymiana taśmy matrycy.
Chcąc przekonać się, czy wymagana jest wymiana całej matrycy, dobrze jest zamontować w laptopie inną, działającą. Wymaga to już jednak bardziej zaawansowanych umiejętności oraz kompatybilnej z naszym laptopem części.
Aby podłączyć nową matrycę, musimy najpierw zdemontować starą. W tym celu należy:
- odłączyć zasilanie i wyjąć z laptopa baterię,
- odkręcić śruby mocujące ramkę matrycy,
- zdjąć ramkę od matrycy,
- sprawdzić, czy do inwertera jest podpięty kabel, gdyż jego poluzowanie może być przyczyną wadliwego działania matrycy.
W przypadku, gdy kabel jest prawidłowo podłączony, przechodzimy do kolejnych kroków:
- demontujemy inwerter i odkręcamy matrycę,
- odciągamy matrycę od tylnej części obudowy ekranu i kładziemy ją na klawiaturze,
- sprawdzamy, czy taśma sygnałowa nie jest wygięta,
- odłączamy kabel video łączący matrycę z płytą główną,
- odkręcamy matrycę od prowadnic zawiasów,
- wyjmujemy matrycę.
Teraz możemy przetestować nową matrycę. Podpinamy kabel video i podłączamy inwerter. Wkładamy baterię do laptopa i uruchamiamy go. Jeśli ekran w dalszym ciągu jest czarny, konieczna może być wymiana płyty głównej lub karty graficznej.
Uszkodzona płyta główna lub karta graficzna?
Prostym, domowym sposobem na sprawdzenie, czy nasza płyta główna i karta graficzna działają poprawnie będzie podłączenie do laptopa pendrive’a lub innego urządzenia USB. Jeśli usłyszymy charakterystyczny sygnał komunikacji narzędzia z komputerem, oznacza to, że nasze podzespoły funkcjonują prawidłowo. Przy braku jakiegokolwiek dźwięku, musimy się przygotować na ewentualną naprawę lub wymianę komponentów.
W większości laptopów karta graficzna jest wlutowana w płytę główną, co uniemożliwia jej samodzielną wymianę. Problem z kartą graficzną zmusza nas więc do wymiany płyty głównej. Jest to skomplikowana czynność, której lepiej nie wykonywać samemu, zwłaszcza, jeśli laptop jest wciąż na gwarancji, gdyż samodzielne rozkręcenie obudowy powoduje jej utratę. Z tego powodu naprawę płyty głównej najrozsądniej jest powierzyć serwisowi laptopów.
Zdarzają się jednak modele laptopów, w których możliwa jest wymiana samej karty graficznej. Należą do nich m.in. urządzenia Dell. Aby wymontować kartę graficzną w laptopie firmy Dell należy:
- wyjąć akumulator oraz wymontować dysk,
- odłączyć moduł WiFi,
- rozkręcić laptop i zdjąć pokrywę,
- zdemontować klawiaturę,
- odłączyć matrycę,
- odłączyć konektory baterii i wyłącznika wraz z diodami, oraz touchpada,
- zdjąć górną pokrywę laptopa,
- wymontować wentylatory,
- delikatnie wyjąć kartę graficzną.
Demontaż karty graficznej to skomplikowany proces, wymagający dużej zręczności manualnej i wyczucia, dlatego jeśli nie jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami, lepiej będzie zanieść laptop do serwisu komputerowego.
Przedstawione powyżej przykłady to najczęstsze przyczyny braku obrazu na ekranie laptopa. Jednak czynników odpowiedzialnych za pusty ekran może być więcej, a niektórych nie sposób wykryć w warunkach domowych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do diagnozy, najlepiej będzie udać się do serwisu laptopów.