3GIGA S.C. P.Kamiński, M.Urbiel
Hetmańska 55
15-727 Białystok, NIP 5423229161

Zamówienia Grzegorz Józwowicz: tel 663201061

Biuro kom. +48 600 763 600
e-mail: biuro@3giga.pl

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 9-17
Sob: nieczynne
 

Żółwie tempo laptopa – wolno pracuje, długo się włącza

Wielu z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez laptopa. Jest to narzędzie, dzięki któremu utrzymujemy kontakty z innymi ludźmi, pracujemy, poszukujemy informacji, czy rozrywki. Spowolnienie jego pracy staje się więc często bardzo uciążliwe. Jakie są przyczyny i rozwiązania problemu żółwiego tempa?

Najczęstsze przyczyny spowolnienia pracy laptopa

Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie zdiagnozować powody tzw. „zamulenia”. Gdy nasz komputer wolno się uruchamia, pracuje i wyłącza, przyczyn może być wiele, jednak do najczęstszych należą:

 • elektroniki w komputerzeniezoptymalizowany system,
 • zmiany w konfiguracji systemu operacyjnego i / lub biosu,
 • problemy z chłodzeniem,
 • uszkodzenie dysku twardego lub innych podzespołów,
 • aktualizacje zawierające błędy,
 • obecność wirusów lub programów szpiegujących (np. trojanów, o których pisaliśmy w oddzielnym wpisie).

Spowolniona praca komputera wynika zwykle nie z jednej konkretnej przyczyny, a z ich nagromadzenia. Bagatelizowanie niepokojących objawów działania laptopa może w efekcie prowadzić do uszkodzenia sprzętu, utraty plików lub wycieku prywatnych danych.

Sposoby na przyśpieszenie pracy laptopa

Profesjonalna diagnostyka w serwisie laptopów prowadzi do podjęcia działań naprawczych i usprawniających pracę komputera. Sprowadzają się one m.in. do:

 • defragmentacji dysku, czyli porządkowania zawartych na nim plików, dzięki czemu system działa szybciej,
 • wyłączenia zbędnych programów autostartu, które pojawiają się przy każdym uruchomieniu, opóźniając tym samym rozruch komputera,
 • dodania pamięci RAM, która umożliwia uruchamianie większej ilości aplikacji na raz i zmniejsza prawdopodobieństwo zawieszania się systemu operacyjnego,
 • wyłączenia funkcji indeksowania plików, która przyspiesza ich wyszukiwanie, ale spowalnia tym samym pracę laptopa,
 • optymalizacji systemu, polegającej na usunięciu zalegających na dysku plików i wyczyszczeniu rejestru,
 • pozbycia się oprogramowania typu spyware, które gromadzi  informacje o użytkowniku i wysyła je do autora programu, spowalniając przy tym znacznie działanie systemu.

Próba samodzielnego wykonania opisanych czynności może prowadzić do utraty ważnych danych, blokady komputera, zainfekowania go groźnymi wirusami, czy nawet uszkodzenia dysku. Doświadczenie i wiedza serwisantów zdejmują z nas ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo sprzętu komputerowego i zapisanych plików.

Spowolniona praca komputera jest bardzo uciążliwa, ale odpowiednia diagnostyka i czynności naprawcze pozwalają na skuteczne pozbycie się problemu. Warto więc korzystać z pomocy serwisu laptopów, gdyż wiedza przeciętnego użytkownika laptopa często okazuje się być niewystarczająca i nigdy nie daje pewności uzyskania zamierzonych efektów.