3GIGA S.C. P.Kamiński, M.Urbiel
Hetmańska 55
15-727 Białystok, NIP 5423229161

Zamówienia Grzegorz Józwowicz: tel 663201061

Biuro kom. +48 600 763 600
e-mail: biuro@3giga.pl

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 9-17
Sob: nieczynne
 

Czyszczenie chłodzenia komputera stacjonarnego

 

 

Dzisiaj oglądając tvn turbo trafiliśmy na program „Jak z niczego zrobić coś” w którym prowadzący mówił o czyszczeniu wiatraków w komputerze stacjonarnym.

Wiele niedopowiedzeń, nieaktualne podejście oraz nieprawdziwe informacje o wysokim koszcie czyszczenia i prostocie tego zabiegu zmusiło nas do podjęcia tego tematu.

Najbardziej dotkliwym stwierdzeniem było to, że w serwisie zapłacicie za takie czyszczenie 100 zł, a samodzielnie jesteście w stanie zrobi za ok. 11zł (z obliczeń przedstawionych w programie).

Widać, że prowadzący raczej nie „zasięgnął języka” w żadnym poważnym serwisie komputerowym odnośnie takiej usługi. Przede wszystkim co ona zawiera w tej kwocie.

Niestety nie znaleźliśmy całego materiału video w sieci więc postaramy się go przybliżyć.

Mianowicie:
Na przykładzie wiatraka w zasilaczu prowadzący pokazał jak go wyczyścić. Wymontował go, rozebrał na części pierwsze, wyczyścił benzyną ekstrakcyjną, śmigło wyczyścił woda, i przesmarował odpowiednim smarem.

Wszystko niby ładnie i prosto ale taki wiatrak to koszt 8 zł, koszt rzeczy których użył to 11 zł, nie mówiąc już o czasie spędzonym na rozebranie i odlutowanie wiatraka od elektroniki zasilacza ( w wielu przypadkach niezbędne).

Patrząc na pozostałe elementy, które należy wyczyści w komputerze (o których prowadzący nie wspomniał): wiatrak na procesorze, wiatrak na graficie, sprawa już nie jest taka prosta. Demontaż tych wiatraków w nowych jednostkach dla normalnego użytkownika na 100% będzie wiązał się z wielką trudnością i możliwością uszkodzenia elementów. Ponadto prowadzący nie wspomniał o tym, że czyszczenie w serwisie to nie tylko usunięcie kurzu ale również zmiana past chłodzących, które z czasem tracą właściwości.

Dochodząc do meritum problemu, wspomniany przez prowadzącego koszt 100 zł za czyszczenie komputera (w Białymstoku koszty są mniejsze) to niewielkie koszty jeżeli czyszczenie zostanie zrobione profesjonalnie. NIE OSZCZĘDZICIE robiąc to sami. Koszty podzespołów będą zbliżone to kosztów usługi i dodatkowo nie mając w tym doświadczenie NIE ZROBICIE TEGO POPRAWNIE.

Jak powinno być zrobione czyszczenie:

– wydmuchanie kurzu przy pomocy sprężarki(tylko takie ciśnienie powietrza gwarantuje dokładne usunięcie kurzu ze wszystkich elementów nie tylko chłodzących)

– wiatraki, które straciły swoje właściwości wymieniamy w większości przypadków koszty są niewielkie.

– w przypadku nietypowych wiatraków czyścimy i smarujemy

– zmieniamy pasty chłodzące na procesorze i układzie karty graficznej.

Reasumując – na cenę usługi składa się wiele czynników nie same wyczyszczenie wiatraka. Samodzielne czyszczenie chłodzenia w komputerze może skończyć się uszkodzeniem jego drogich elementów. Nawet jeżeli samodzielne czyszczenie się powiedzie i zostanie zrobione tak jak w serwisie to koszty podzespołów użytych mogą być porównywalne z ceną usługi w serwisie. Nie zapominajmy o czasie, który musimy poświęcić na takie dokładne czyszczenie.

tvnturbofb