Nie włącza się laptop – czas odwiedzić serwis?

Siadasz wygodnie przed laptopem, włączasz przycisk zasilania…i nic się nie dzieje. Twój komputer przenośny właśnie odmówił posłuszeństwa. Zanim wyrzucisz go z wściekłości za okno, przeczytaj kilka praktycznych wskazówek diagnostycznych, które być może pomogą Ci wyjaśnić przyczynę strajku Twego sprzętu.

 laptop nie włącza się

Dlaczego laptop nie chce się włączyć?

Często pierwsze, co wielu z nas przychodzi w takiej sytuacji na myśl, to mityczna złośliwość przedmiotów martwych. Jest to wygodne wytłumaczenie dla użytkowników bliżej nie zaznajomionych z zasadą działania sprzętu komputerowego. Oczywiście nie każdy użytkownik laptopa musi być diagnostą i serwisantem w jednym, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom będziesz mógł sam zadecydować, czy usterka wymaga wizyty w serwisie laptopów, czy jest możliwa do usunięcia w warunkach domowych.

Choć może się to wydawać oczywiste, pierwsze co warto zrobić, to upewnić się, że urządzenie ma naładowaną baterię. Jeżeli laptop nie ,,odpala” na baterii spróbujmy podłączyć go do prądu upewniając się przy tym, że mamy sprawny zasilacz. Jeżeli zauważysz, że iskrzy wtyk od zasilacza – koniecznie wymień go na nowy, gdyż dalsze jego użytkowanie może być niebezpieczne. Jeśli nie łączy wtyczka od zasilacza – sprawdźmy, czy laptop uruchomi się po podłączeniu innego, kompatybilnego zasilacza. Jeśli laptop dalej nie działa, mamy do czynienia z usterką.

Laptop się nie włącza – problemy z gniazdem zasilania?

Niektóre usterki można naprawić samodzielnie w domowym zaciszu, inne lepiej zlecić specjalistom. Skoro wyeliminowaliśmy już rozładowaną baterię i wadliwy zasilacz jako źródła naszego problemu, przyjrzyjmy się innym możliwym przyczynom buntu laptopa. Niewykluczone, że mamy do czynienia z uszkodzonym gniazdem zasilania. W przypadku, gdy nie łączy gniazdo zasilania, nie warto go lutować samodzielnie, bowiem zwierające gniazdo może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej. Wymiana bądź naprawa gniazda zasilania dostępna jest w każdym serwisie komputerów.

Jest dźwięk, nie ma obrazu

Jeżeli słyszymy, że laptop uruchamia się, pojawiają się dźwięki logowania do systemu, ale matryca nic nie wyświetla, wyjaśnień tej awarii może być kilka. Najpierw należy dokładnie przyjrzeć się ekranowi pod światło. Jeśli obraz występuje, ale jest bardzo słabo widoczny, wskazuje to na uszkodzenie świetlówek lub inwertera matrycy. Naprawa podświetlenia matrycy wymaga podstawowej znajomości elektroniki i nie jest polecana amatorom.

Innym powodem występowania czarnego ekranu może być uszkodzona taśma transmitująca sygnał video do matrycy. Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego będzie podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora. Jeżeli obraz ukazuje się na podłączonym monitorze to znaczy, że karta graficzna działa i konieczna będzie tylko wymiana taśmy matrycy.

Przyczyną braku obrazu na ekranie może być też uszkodzenie układu graficznego lub mostka północnego. O niesprawnej karcie graficznej możemy domniemywać, gdy laptop wyłącza się samoczynnie w trakcie pracy. Wymiana mostu północnego i karty graficznej to zadania dla profesjonalnego serwisu komputerowego.

Uszkodzona pamięć RAM?

Gdy gaśnie matryca i laptop się nie włącza, winowajcą może być również poluzowana bądź uszkodzona pamięć RAM. Sprawny majsterkowicz może to zdiagnozować i wymienić pamięć RAM we własnym zakresie. W tym celu należy zdjąć klapkę na spodzie laptopa, wyjąć moduł i włożyć ponownie, aby wykluczyć poluzowanie. Jeśli to nie przyniesie efektów, najprawdopodobniej pamięć jest uszkodzona i bez wizyty w punkcie naprawy się nie obejdzie.

Przy odrobinie cierpliwości i zdolności manualnych niektóre z usterek można naprawić samodzielnie. Jednak jeżeli nie jest się pewnym tego, co się robi – lepiej udać się do serwisu laptopów, bowiem samodzielne rozkręcanie notebooka może skończyć się uszkodzeniem taśm i slotów, urwaniem gwintów obudowy, a nawet uszkodzeniem płyty głównej.