Laptop vs stacjonarny: prosty wybór?

Trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat pozbawiony komputerów i Internetu. Bez nich nie powstałoby wiele branż oraz zawodów, a komunikacja i przepływ informacji byłyby znacznie utrudnione. Od 1946 roku, kiedy stworzono uznawaną powszechnie za pierwszy komputer maszynę o nazwie ENIAC, wiele się zmieniło. Wystarczy wspomnieć, że ENIAC kosztował w przeliczeniu na dzisiejszą walutę 6 mln $ i zajmował powierzchnię 140 metrów kwadratowych.

Komputer stacjonarny: możliwości adekwatne do kosztów

Dziś, pomimo popularności laptopów, to sprzęt stacjonarny zdecydowanie wygrywa w kategorii stosunku jakości do ceny. O osiągach desktopów mogą tylko pomarzyć producenci modeli przenośnych, gdyż wdrażanie nowości i ich upowszechnienie w tego typu urządzeniach zajmuje więcej czasu. A jeśli znajdziemy egzemplarze mobilne o podobnych parametrach, ich cena z pewnością wprawi nas w osłupienie.

Możemy zadać sobie wówczas pytanie, czy opłaca się inwestować w laptopy? Nie ma na to jasnej odpowiedzi. Jeśli potrzebujemy sprzętu do pracy, w której musimy korzystać z zaawansowanych programów, lub do gier, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się dostępnej ofercie. Standardowe modele mogą okazać się niewystarczające.

I tutaj po raz kolejny „blaszaki” okazują się praktyczniejsze. Wymiana podzespołów na nowsze nie stanowi w nich problemu. Możemy w każdej niemal chwili rozbudować i ulepszyć urządzenie w wybranym przez nas zakresie. Standardowe laptopy ze względu na swoją specyfikę i jednolitą formę nie podlegają większym modyfikacjom.

Oczywiście serwis laptopów może okazać się bardzo pomocny w przypadku upgrade’u laptopa, jednak przysłowiowego malucha nie zamienimy w samochód wyścigowy.

czarny komputer stacjonarny na białym tle

Kiedy warto zdecydować się na laptop?

O ile tradycyjny komputer sprawdzi się w biurach lub nawet w domu, w podróż zdecydowanie zabierzemy laptopa, który zmieścimy w podręcznej torbie. Obecnie dostępne modele są lekkie i cienkie (ultrabooki), więc ich transport nie stanowi problemu. Podczas długich godzin w samolocie lub pociągu, będziemy mogli dokończyć pracę, porozumieć się ze światem, czy zrelaksować się przy ulubionym filmie. Są szybkie, wygodne w użyciu i kompatybilne.

Naprawa laptopów jest jednak nawet o 50% droższa niż urządzeń stacjonarnych i obejmuje nieco inny wachlarz usług. W przypadku zepsucia się karty graficznej w laptopie, często konieczna jest wymiana całej płyty głównej (karty graficzne są w laptopach zintegrowane z płytą) – chyba że skorzystamy z usług serwisu laptopów, który zajmuje się naprawą tzw. układów BGA.

Dbaj o swój komputer, a będzie Ci służył na długie lata

Bez względu na to, jaki typ komputera wybierzemy, aby cieszyć się wysoką wydajnością i długim okresem użytkowania, musimy odpowiednio zadbać o nasz sprzęt. Diagnostyka, wymiana podzespołów, czyszczenie, instalacja sterowników i oprogramowania to podstawowe czynności, które będziemy musieli przeprowadzać.

W profesjonalnych punktach serwisowych naprawa zaczyna się od przeprowadzenia diagnozy (zazwyczaj jest darmowa, wliczona w cenę wykonania zlecenia), określenia problemu, a następnie wdrożenia rozwiązań. Powierzenie komputera specjalistom gwarantuje, że nie musimy martwić się o utratę danych, ani poświęcać czasu na własnoręczne próby uporania się z usterką.

Niestety, ale wcześniej, czy później każdy komputer będzie wymagał wizyty w serwisie komputerów. Zamiast ruszać na poszukiwania nowego sprzętu, rozważmy naprawę usterek, gdyż często koszt przeprowadzenia takiej usługi jest wielokrotnie niższy niż wymiana podzespołu i rozwiązuje dany problem w całości.